Symbolika w malowaniu henna- paw

Noś mehendi z pawiem z dumą. To ptak, dzięki któremu bogowie zwyciężyli walkę z demonami.

Jedno z najczęściej zadawanych mi pytań na temat mehendi brzmi „czy to coś znaczy”? Odpowiedz jest prosta ! Oczywiście. Tradycyjne indyjskie mehendi przepełnione jest symboliką. Nie myślcie jednak, że każdy zawijasek, każda kropka i każdy listeczek ma głębokie znaczenie. Nie, tak to nie działa. Znaczenie mają konkretne symbole. Czyli najpierw musimy nauczyć się te symbole rozpoznawać, z potem możemy zastanawiać się co oznaczają.

henna paw

Dzisiaj opowiem Wam o symbolu, który będę pamiętać ze swoimi początkami malowania henną. Na jednym z pierwszych wydarzeń w indyjskim klimacie na jakich miałam okazję malować, wiele osób prosiło mnie o pawia. Czemu? Bo paw kojarzy się właśnie z Indiami. Opowiem Wam o królu ptaków, czyli o pięknym, dumnym, dostojnym pawiu.

Myślę, że chociaż przez chwilę przyglądał się mu każdy z nas. A już na pewno każdy warszawiak jako dziecko biegał kiedyś po Łazienkach w poszukiwaniu magicznego pawiego pióra.

W naszym kraju pawie to egzotyczne zwierzęta, które spotkać możemy albo w parku w Łazienkach albo w zoo. A wiecie skąd pochodzi paw? No zgadnijcie. Tak, z Indii! W Indiach spotkanie dzikiego pawia nie jest rzadkością. Jedziesz sobie autobusem, a za oknami przechadzają się te dumne ptaki.

Podróżując po Indiach oprócz żywego pawia, często zobaczysz jego przedstawienie w formie rzeźby, obrazu, malowidła naściennego. Rzeźby i ornamenty z pawiem pojawiają się przy wejściu do świątyń. A gdy dokładniej przyjrzysz się tkaninom dostrzeżesz, że motyw pawiego pióra pojawia się na sari, szalach i innych elementach garderoby kobiet. A biżuteria ? Bransolety, kolczyki, łańcuszki! Pawie są wszędzie. Także na męskich koszulach. Paw w Indiach jest wszechobecny.

Przyjżyjmy się czym paw tak zaskarbił sobie przychylność hinduskich bogów.

Słyszeliście zapewne kiedyś o Ramajanie. To jeden z najwspanialszych eposów indyjskich. Jedna z historii Ramajany opowiada o wielkiej bitwie jaką bogowie stoczyli przeciw potężnemu demonowi Rawana. Bogowie przegrywali walkę. Na szczęście w kluczowym momencie przywódca armii bogów, czyli potężny bóg Indra schronił się pod skrzydłami pawia. Paw był wówczas szarym bezbarwnym lecz potężnym ptakiem. Schronienie to pozwoliło Indrze odzyskać siły i pokonać armię Rawany. W podzięce Indra obdarował pawia przepięknymi kolorami oraz sprawił, że paw stał się silniejszy od węży. Od tamtej pory pawie zwyciężają starcia z wężami. Mówi się, że nie straszny jest im nawet wężowy śmiercionośny jad i że niebieski kolor upierzenia pawie uzyskały właśnie od jadu węża.

Paw w mitologii przedstawiany jest też kako wahana, czyli wehikuł Kartykei, syna Śiwy. Kartykeja w Indiach południowych jest jednym z najpotężniejszych bogów, stąd i pozycja pawia stała się tam bardzo poważana.

Paw jest też mocno związany z Kryszną. Podobno gdy Kryszna starał się o wdzięki ukochanej Radhy, tańczył jak paw, a z kolei gdy grał na flecie to pawie tańczyły wokół niego. Często wejścia świątyń poświęconych Krysznie ozdobione są rzeźbami przedstawiającymi pawie.

Historia podaje jakimi cenionymi zwierzętami pawie były w przeszłości. Pawie zamieszkiwały ogrody władców. By oddać cześć tym pięknym zwierzętom zakazano spożywania ich mięsa, które podobno uchodziło wcześniej za bardzo smaczne. Swego czasu na odwrocie monet wybijano przedstawienie pawia.

Szczególną sławą paw zasłynął w czasach panowania Wielkich Mogołów kiedy to potężny władca Shahjahan wybudował znany na cały świat tron, który nazwał Pawim Tronem. Ów, dzieło sztuki swoją świetnością oraz ceną miało ponoć podwójnie przewyższać wybudowanie Taj Mahal. Tron wysadzany był najdroższymi znanymi światu drogocennymi kamieniami. Tron swoim pięknem olśniewał cały świat. Cesarz chciał w ten sposób oddać cześć pawiom, które w kulturze perskiej postrzegane są jako niebiańscy strażnicy, których przychylność lepiej zdobyć po śmierci.

Paw jest symbolem nieśmiertelności duszy. Jest symbolem dumy, piękna, godności i statusu.

W naszej kulturze przyjęło się powiedzenie: dumny jak paw. Ma ono negatywne konotacje. W Indiach duma to nie przywara. W Indiach duma, to zaszczyt. Teraz chyba jest już dla Ciebie jasne czemu paw tak często pojawia się w mehendi, szczególnie tym malowanym na ślub. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci nosić Ci mehendi z pawiem na ciele, noś go z dumą! W końcu dzięki temu ptakowi bogowie zwyciężyli walkę z demonami!

Udostępnij post

Zapisz się na mój newsletter i bądź z henną na bieżąco 🙂

Autor

mehendi masala kontakt

Mehendi oznacza sztukę ozdabiania ciała naturalną henną, Masala oznacza mieszankę. Mehendi Masala, to ja Agata, co maluje indyjską henną na polskiej skórze. Moja przyjaźń z henną trwa już 8 lat,a od ponad pięciu lat maluję henną profesjonalnie. Tak, tak, należę do tych szczęśliwców, którzy robią to co lubią. Moja pasja stała się pracą. Praca jest moją pasją. Lubię ją i rozwijam się cały czas. Więcej o mnie

Nowość

Kurs malowania henną online

Poznaj sztukę mehendi od podstaw pod okiem specjalisty

Sprawdź ofertę

Sklep z naturalną henną i jaguą

W sklepie znajdziesz najwyższej jakości hennę indyjską. Produkty z henny naturalnej oraz barwnika jagua. Gotowe rożki lub zestawy do samodzielnego wykonania rożków.

Sprawdź ofertę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *