Jak zrobić pastę z henny , czyli opowieści z laboratorium Mehendi Masala
Na zachętę zacznę od tego, że mieszanie pasty z henny jest banalnie proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Na końcu wpisu prezentuję krótki film z instrukcją mieszania pasty z henny żeby jeszcze uprościć Wam zadanie.
Zanim zabierzemy się do pracy, jeszcze tylko wspomnę jakie są zalety korzystania z własnoręcznie zrobionej pasty z henny:
Zalety domowej pasty z naturalnej henny
1. Własnoręcznie wymieszana pasta z henny jest w 100% naturalna. Jest zdrowa dla skóry. Nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień skóry. Znasz wszystkie jej składniki i masz pewność czego używasz.
2. Możesz dostosować konsystencję pasty do własnych potrzeb. Jeśli lubisz pastę bardziej mokrą/ sucha to taką właśnie możesz mieć.
3. Ze swieżej pasty uzyskasz piękny, intensywny kolor zabarwienia na skórze jakiego na pewno nie uzyskasz z gotowych produktów.
4. Jeśli samodzielnie mieszasz pastę z henny to i samodzielnie musisz wykonać rożki/ aplikatory do pasty. Takie rożki mogą mieć bardzo cienkie otwory dzięki czemu wykonasz cieniutkie , precyzyjne wzory.
5. Naturalna henna ma piękny, przyjemny zapach
6. Mówiąc w skrócie, Twoje mehendi będzie po prostu dużo piękniejsze.
Te punkty powinny przekonać Cię do samodzielnego wymieszania pasty z henny. Odradzam korzystanie z gotowych produktów niewiadomego pochodzenia dostępnych w internecie. Gwarantuję, że z własnej pasty będziesz zadowolona. Więcej informacji o hennie
Czego potrzebujesz do zrobienia pasty z henny ?
1. Henna
Do zrobienia idealnej pasty potrzebujesz przede wszystkim wysokiej jakości dwukrotnie przemielonej henny w proszku.
Gdzie kupić naturalną hennę do tatuażu mehendi ?
Używam oraz sprzedaję wysokiej jakości naturalną hennę w proszku pochodzącą z Indii. Jest to Raj henna, czyli henna pochodząca z północno zachodniej części Indii, z Radżastanu. Ma wysoką zawartość lawsonu, czyli barwnika farbującego skórę i włosy. Sama korzystam z tej henny i przepis, który przedstawiam poniżej jest dopasowany do tego właśnie produktu.
2. Olejki eteryczne
Olejki eteryczne dodane do henny, podbijają kolor końcowego efektu. Do wyboru mamy kilka konkretnych olejków: eukaliptusowy, lawendowy, drzewa herbacianego, kajeputowy. Wybieraj produktu dobrej jakości. I przede wszystkim pamiętaj, że mają to być olejki eteryczne, a nie zapachowe etc. Olejki możesz kupić w każdej aptece.
3. Cukier
4. Woda
5. Szklane naczynie
6. Miarka na wodę
7. Mikser
8. Folia spożywcza
9. Ewentualnie sylikonowa szpatułka
To bierzmy się do pracy.
Przepis na na pastę z henny
Skladniki:
- 100 gramów naturalnej henny w proszku Mehendi Masala
- 250 ml wody (niegazowana woda nieco cieplejsza niż temperatura pokojowa. Możesz użyć wody destylowanej lub przefiltrowanej)
- 30 ml olejku eterycznego (ja używam 15 ml olejku eukaliptusowego + 15 ml olejku lawendowego)
- 4 stołowe płaskie łyżki cukru
Sposób przygotowania:
1. Hennę przesiej przez sitko do miski aby pozbyć się początkowych grudek
2. Do henny dodaj cukier i wymieszaj
3. Dodaj olejek
4. Dodaj wodę i wymieszaj
5. Użyj miksera. Początkowo mieszaj na wolnych obrotach. Stopniowo możesz zwiększać obroty. Miksuj do uzyskania aksamitnej , leppkiej, gładkiej masy. Pasta z henny ma się ciągnąć, ma mieć konsystencję pasty do zębów.
6. Wymieszana pastę zakryj dokłądnie folią spożywczą i odstaw w zacienione miejsce na ok. 20 godzin. Świeżo wymieszana hennowa pasta jest koloru zielonego. Po odstawniu minimu 12 godzin , zmienia kolor na brązowy. To oznacza, że jest gotowa do malowania ciała.
I gotowe. Dla ułatwienia przygotowałam dla Ciebie krótki film instruktażowy, w ktrym zobaczyć możesz krok po kroku przygotowanie pasty
Następny krok w przygotowaniu rożków z pastą z henny to foliowe rożki oraz przełożenie pasty do rożków. Te kroki pokażę Ci w następnych wpisach.
A jeśli po prostu nie masz cierpliwości albo czasu by własnoręcznie wymieszać hennę, możesz zamówić gotowe rożki u mnie.
Zapisz się na mój newsletter i zgarnij -5% kod rabatowy na cały asortyment!
Kurs malowania henną online!
Poznaj sztukę mehendi od podstaw pod okiem specjalisty.
Udostępnij post
Autor
Mehendi oznacza sztukę ozdabiania ciała naturalną henną, Masala oznacza mieszankę. Mehendi Masala, to ja Agata, co maluje indyjską henną na polskiej skórze. Moja przyjaźń z henną trwa już 8 lat,a od ponad pięciu lat maluję henną profesjonalnie. Tak, tak, należę do tych szczęśliwców, którzy robią to co lubią. Moja pasja stała się pracą. Praca jest moją pasją. Lubię ją i rozwijam się cały czas. Więcej o mnie
Najnowsze wpisy
Kurs malowania henną online
Poznaj sztukę mehendi od podstaw pod okiem specjalisty
Sklep z naturalną henną i jaguą
W sklepie znajdziesz najwyższej jakości hennę indyjską. Produkty z henny naturalnej oraz barwnika jagua. Gotowe rożki lub zestawy do samodzielnego wykonania rożków.
Komentarze 33
Hennę znam w wersji tureckiej (a nie mehendi), ale jakiś czas temu mnie naszło na zdobienie, kupiłam hennę i dziś będzie mój pierwszy raz 🙂 Pasta już czeka na nałożenie, musiałam dłuuuugo mieszać (wcześniej na filmiku na YT znalazłam instrukcję, że pasta powinna ciągnąć się bez przerywania na około 2-3 cale), teraz tylko rożek i zobaczymy, jak wyjdzie 😀
Jakiej henny najlepiej użyć do tatuażu? Chodzi mi o jakąś którą można dostać w Polsce 🙂 Na alle gro znalazłam ich sporo, ale nie wiem jaką wybrać :/ Pomocy 🙁
Hej 😉 Gdzie przechowywać hennę w rożku?
Czy można użyć zwykłej henny do włosów w proszku?
Ile trzeba dodać olejku?
Ile olejku?
Author
na 100 gramów henny można dodać nawet 30 ml olejku (eukaliptusowy, kajeputowy, lawendowy, drzewo herbaciane)
Herbatę/ kawę można zastąpić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny 🙂
Powodzenia !
Author
Oczywiście. Henna do zrobienie pasty to ta sama henną, której używa się do włosów 🙂 Ważne by była naturalna, czyli taki zielony proszek.
Author
Póki nie jest otwarta to w zacienionym miejscu. Można tez przechowywać ją w lodówce. Jeśli rożki są domowej roboty, to należy przechowywać je w lodówce. Można tez mrozić, bo henna własnego wyrobu szybko się psuje ponieważ nie zawiera żadnego konserwantu.
Author
na 100 gramów henny można dodać nawet 30 ml olejku (eukaliptusowy, kajeputowy, lawendowy, drzewo herbaciane)
Herbatę/ kawę można zastąpić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny 🙂
Powodzenia !
Author
Przepraszam za póóóóźną odpowiedź. Jakoś nie zauważyłam pytania. Jestem bardzo zadowolona z tej henny, sama z niej korzystam. Tylko za tydzień wyjeżdżam z Polski do Indii, więc gdybyś była zainteresowana zakupem henny, to zapraszam w tym tygodniu.
Pozdrawiam 🙂
Cześć 🙂 mam pytanie: jak przechowywać gotową paste z henny? Można ją zamrozić? Pozdrawiam
Author
Tak, można ją mrozić od razu po zrobieniu. Ja przekładam w rożki i je zamrażam. Jak potrzebuję użyć henny, to rozmrażam odpowiednią ilość rożków. Pozdrawiam 🙂
Witaj:)
mam pytanie-robiłam pierwszy raz sama paste do henny według Twojego przepisu.Minimalnie wyszła mi za płynna ale da sie malować:)Problem w tym że słabo sie trzyma na skorze,nie wiem w czym błąd-tak żeby ewentualnie poprawic jakość tej pasty którą mam no albo zrobic kolejna juz dobra.
Jest możliwe że proszek henny był stary albo zwietrzały?..
pozdrawiam
Kinga
Author
Cześć Kinga,
tak , możliwe że henna jest zwietrzała i stara i wtedy traci właściwości.
Ja używam henny próżniowo zapakowanej, zostaje świeża nawet kilka lat 😉
Od jakiegoś czasu uzywam innego przepisu na henne
100 gramów henny w proszku
200-250 ml wody lub soku z cytryny
20 ml olejku lawendowego
10 ml olejku eukaliptusowego
4 łyzki cukru
Z moją henną sprawdza się idealnie.
Mieszam i jest gotowa do użycia po 12-24 godzinach
🙂 pozdrawiam serdecznie,
Agata
Wielkie dzieki i pozdrawiam Cie:))
Wielkie Ci dzięki Agato za to jak prowadzisz swoją pracownię. Jest ona inspiracja dla mnie. Bogactwo i sukces niech Cię nie opuszczają za publikowane receptury. Uczę się od Ciebie na odległość. Jestem pod wrażeniem. Bardzo przyczyniasz się do popularyzacji tej pięknej sztuki i entuzjastycznego dzielenia się sztuką.
Author
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Cieszę się bardzo , że ta piękna sztuka mehendi staje sie coraz bardziej popularna.
Przesyłam Ci zaktualizowany przepis na hennę, z którego obecnie korzystam.
Zobacz filmik : https://www.youtube.com/watch?v=ITHcIZcnorA&t=4s
Pozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia i pięknego hennowania 🙂
witam
Zakupiłam hennę w proszku i mam zamiar zrobić pastę .. ale co z rożkami na taką pastę ? jest u Pani na blogu gdzieś wpis jak takie rożki zrobić ?
Pozdrawiam 🙂
Witam, czy zrobienie tatuażu henną jest w 100% bezpieczne dla skóry? Słyszałam o wielu wersjach henny, szczerze to wiem o niej tylko, że nie może zawierać PPD… Chciałam samodzielnie wykonać taki tatuaż, ale jestem trochę niepewna…
Author
Hej:) powiem tak – henna naturalna czyli roslina lawsonia inermis jest roslinną wykorzystywaną od wieków w medycynie naturalnej oraz w celach estetycznych. Jest zdrowa dla skory, ma wlasciwosci przeciwbakteryjne, jest naturalnym filtrem uv. Nie jest alergenem. Ja jeszcze sie nie spotkalam z jakas zła rekacja na henne, ale….. na pewno po tym swiecie chodzi jakis nieszczesnik ktory moze miec uczulenie na henne. Czy to Ty ? Nie wiem 😉 Aby sie dowiedziec trzeba sprobowac. Jesli masz obawy to najlepiej zrob najpierw małą próbe na skorze. Kropka, kreska. Tylko uwazaj czego uzywasz. Na rynku jest duzo badziewia. Polecam moje produkty. Sa 100% naturalne.
Pozdrawiam
Agata
Author
Dzien dobry
Hdzie umknal mi Pani komentarz. Na razie nie mam na blogu takiego wpisu. Moze w przyszlosci sie ukaże. Na razie zalraszam na moje warsztaty. Tlumacze na nich szczegolowo jak robić rożki. Chociaz mysle ze juz sobie Pani poradzila 🙂
Pozdrawiam
Agata
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zachęciła mnie Pani i powoli zbieram się do swojego pierwszego tatuażu. Zawsze widzę piękne wzory wykonane z henny, ale sama nie mam pomysłu nawet na prostą mandalę. Czy są u Pani dostępne wzory? I może poradnik przekładania ich na skórę? Nie jestem pewna metody widzianej na stanowiskach nadmorskich- marker, kalka i męski dezodorant…
Author
Dzień dobry,
cała moja strona wypełniona jest wzorami. Prosze pooglądać Galerię oraz zakładkę Wzory. Zapraszam na moje kursy, które organizuję w całym kraju. Na krusach uczę techniki oraz praktyki w szczegółach. Najbliższy kurs malowania henną odbędzie się 10 marca w Gdańsku. Link do wydarzenia jest TUTAJ. A szczegółowy program kursu może Pani przeczytać na stronie http://kurs.mehendi.pl/
Pozdrawiam i zapraszam 🙂
Witam 🙂
Mam pytanko, jak długo trzeba trzymać hennę na skórze żeby uzyskać efekt trwałego tatuażu? i jak długo on się utrzymuje? Zdradzisz jak się potem obchodzić z takim tatuażem żeby cieszyć się nim jak najdłużej? natłuszczać? nie natłuszczać? chronić przed słońcem?
z góry dziękuję 🙂
Author
Hel Olu,
Henna nie jest trwała. Henna utrzymuje się na skórze ok. 7-10 dni.
Po nałożeniu, pasta na skórze musi zaschnąć ok. 20 minut. Przez ten czas trzeba uważać by nic się nie rozmazało.
Zachniętą skorupkę zabezpieczam plastrami.
Staraj się trzymać skorupę na skórze ok. 5-10 godzin. Im dłużej, tym zabarwienie będzie mocniejsze
Gdy skorupa jest na skórze, miejsca nie wolno moczyć. Jesli zapomnisz i zamoczysz miejsce gdzie jest hennowa zaschnięta pasta, szybko zmyj pastę ze skóry.
Po zdjęciu pasty na skórze pozostaje pomarańczowe zabarwienie, które stopniowo ciemnieje do koloru brązowego
Zabarwienie ciemnieje przez pierwsze 24-48 godzin.
A co do pielęgnacji to aby zabarwienie na skórze utrzymywało się na skórze jak najdłużej to przede wszystkim zaschniętą pastę z henny należy trzymać na skórze jak najdłużej
Przez pierwsze 24 godziny jak i potem unikaj moczenia pomalowanego miejsca
Nie trzyj , nie mocz, nie rób peelingu
Natłuszczaj pomalowane miejsce dwa razy dziennie (krem , oliwka, olej kokosowy)
Unikaj pocenia się, basenu, słonej wody, piasku (piasek to bardzo skuteczny peeling, który usuwa naskórek a wraz z nim hennę)
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na mojej stronie w zakładce FAQ. Przesyłam link https://mehendi.pl/henna/
Miłego dnia
Agata
Dzień dobry. Czy da się uzyskać za pomocą henny uzyskać na skórze czerwony kolor?
Author
Henna barwi skórę na odcienie pomiędzy kolorem pomarańczowym, a czerwonym i brązowym. Nie wiem czy już używałaś henny naturalnej? Fajny jest proces wybarwiania się henny na skórze, bo zmienia ona kolor praktycznie każdego dnia.
Dziękuję za odpowiedź. Nie spodziewałam się że odpiszesz i bardzo się cieszę i dziękuję.? Jeszcze nie malowałam henną. Gdy szukałam informacji to spotkałam się z tym że jak farbuje się włosy to jeśli ktoś chce żeby wyszły bardziej czerwone niż pomarańczowe to dodaje się różne dodatki takie jak na przykład hibiskus. pomyślałam sobie że może i tak samo można zrobić do malowania na skórze? ?
Dobry wieczór, czytałam kiedyś, na pewnym blogu, że jeżeli henna dostanie się do świeżej rany to może zostać na stałe, jak normalny tatuaż, zastanawia mnie czy to prawda, czy tylko głupota
Author
Hej, niestety brak mi informacji na ten temat. Nigdy o czymś takim nie słyszałam. Wydaje mi się, że raczej nie zostanie tak jak normalny tatuaż.
Hey, gdzie znajdę wpis jak robić rożki na hennę?
Author
Nie mam takiego wpisu. Możesz poszukać w internecie, albo zapraszam na moje kursy na których wszystko wyjaśniam- http://kurs.mehendi.pl