Magiczny barwnik do skóry prosto z Amazonii – czyli co to jest jagua?

Czym jest jagua?

Bynajmniej nie jest to samica jaguara. To dziwnie brzmiące słowo niesie ze sobą ciekawą historię z drugiego końca świata. Tajemnicza jagua na nasz kontynent i do naszego kraju trafiła zaledwie kilka lat temu i szybko podbiła serca osób malujących henną. Czemu? Śpieszę z odpowiedzią.

Jagua to nazwa naturalnego barwnika do skóry. Utrzymuje się na niej podobnie jak henna ok. 10 dni. Barwi skórę na kolor od niebieskiego przez granat do prawie czarnego przez co świetnie imituje permanentny tatuaż.

Wygląda jak prawdziwa dziarka, ale znika po 10 dniach. Rewelacja. I temu właśnie zawdzięcza swoją sławę. Mówi się na nią "magic tattoo", czyli magiczny tatuaż. Czemu magiczny ? Po kolei.

Czy to się je ? Co to właściwie jest jagua?

Jak już wyjaśniłam powyżej, jagua to naturalny barwnik roślinny. Jego bazą jest sok z owocu drzewa Genipa Americana. Drzewo to rośnie w Ameryce Południowej (Brazylia i Peru) oraz w Ameryce Środkowej i na Karaibach. Genipę lokalnie nazywa się "huito". Osiąga nawet do 30 metrów wysokości, a jej owoce są wielkości od kiwi do melona. Dojrzałe owoce mają kolor pomarańczowy, są słodkie i wykorzystuje się je spożywczo. Z dojrzałego owocu wyrabia się m.in. dżemy, soki, desery, a nawet napoje alkoholowe. Co ciekawe genipa zawiera również kofeinę.

owoc genipa americana

Repelent na owady, filtr przeciwsłoneczny i drewno jak z żelaza, czyli tajemnicze właściwości jaguy

Genipa to bardzo ciekawa roślina. Jest wszechstronnie wykorzystywana. Po pierwsze należy do grupy drzew, których drewno nazywa się "żelaznym", co oznacza że jest bardzo twarde i ciężkie. Zastosowanie znajduje więc w budowanie części maszyn, łodzi i instrumentów. Owoc Genipy Americany wykorzystuje się natomiast nie tylko w celach spożywczych. Wykazuje też pozytywne działanie w medycynie naturalnej. Ma właściwości przeciwbakteryjne, pomaga przy przeziębieniach, problemach żołądkowych i bólach stawów. Działa jako repelent na owady i insekty. A to jak możemy się domyślać, jest bardzo cenną cechą w Amazonii gdzie owadów i wszelakich niebezpiecznych insektów jest cała masa. Natomiast sok nałożony na skórę chroni ją od mocnego słońca. Nas jednak najbardziej interesuje inna ciekawa cecha jaguy – barwienie skóry.

Tradycja zdobienia ciała jaguą wśród plemion Ameryki Południowej oraz na Karaibach

mieszkaniec amazonii wymalowany jaguą

Tradycja ta sięga wieków. Ludzie zamieszkujący tereny gdzie rośnie genipa od wieków używali jej do zdobienia ciała na specjalne okazje i rytuały. Zdobienie ciała jaguą tradycyjne jest dla plemion Indian Embera i Wounaan (zwanych też Chocó ) zamieszkujących wschodnią część Panamy oraz Caiapo w Brazylii. Do wykonania zdobień Indianie wykorzystują narzędzia wykonanego z drewna lub witki trzcinowej. Za ich pomocą malują na ciele charakterystyczne geometryczne wzory. Zamalowują też jaguą większe części ciała, np.całe przedramiona. W jakim celu ? Oczywiście dla ozdoby i uczczenia ceremonii ale też Indianie wierzą, że owoc genipy zapewni im ochronę przed chorobami i złym losem.

I gdzie ta cała magia ? Jak właściwie działa jagua?

Jak już wiemy dojrzały owoc genipy wykorzystuje się w celach spożywczych. Co ciekawe, niedojrzały owoc nie nadaje się do jedzenia ale za to barwi skórę. Gdy owoc genipy jest jeszcze niedojrzały, to wtedy jego sok wykazuje właściwości barwiące. I żeby było jeszcze ciekawiej to ów cierpki sok niedojrzałego owocu początkowo jest bezbarwny. Nakładany na skórę jest niewidoczny. Z czasem, w kontakcie z tlenem zaczyna zmieniać kolor na niebiesko granatowy. Stąd jagua otrzymała potoczną nazwę "magic tattoo". W Amazonii można zrobić sobie taki magiczny tatuaż. Świetny chwyt na turystów 😉 Taka magia.

Jagua - rewelacyjna alternatywa dla prawdziwego tatuażu

I tutaj dochodzimy do sedna. Jagua dzięki swojej intensywnej granatowej barwie świetnie imituje permanentny tatuaż. Przypomina go kolorem jednak znika ze skóry po około 10-14 dniach. Rewelacja dla osób, które zastanawiają się nad zrobieniem tatuażu, ale jeszcze nie są pewne i chcą przetestować wzór na swojej skórze. Dzięki tej właściwości jagua bardzo szybko przyjęła się w zachodnim świecie i w świecie sztuki mehendi. Tak wiele osób pytało mnie o czarny kolor henny. Ja używam wyłącznie naturalnej henny, a ona barwi skórę na odcienie brązu. Jestem przeciwniczką sztucznych, niezdrowych dla skóry barwników, które barwią skórę na kolor czarny. Pamiętajcie, że tzw. czarna henna to sztuczny barwnik i mocny alergen. Jest to niebezpieczny produkt, którego należy unikać szerokim łukiem . Wybierajcie wyłącznie naturalne , zdrowe barwniki. A takimi są henna i właśnie jagua. Dzięki odkryciu jaguy mogłam dodać do swojej sztuki drugi kolor.

jagua tymczasowy tatuaż

Czy jagua jest bezpieczna dla skóry ?

Jagua to barwnik naturalny, roślinny. Od wieków wykorzystywany jest do zdobienia ciała przez plemiona w Amazonii. Tam, na skórę nakłada się świeży sok. Jagua którą my znamy i z której korzystamy to żel bazujący na soku. Aby uzyskać konsystencję do wygodnego malowania wymyślono by sok zagęścić do postaci żelu. W tym celu do wyciągu z genipy dodaje się gumy ksantanowej. I jeszcze olejek eteryczny oraz wodę. Mieszanka ta jest bezpieczna dla skóry, ale jak od wszystkiego mogą przytrafić się wyjątki. Z pewnością są osoby, których skóra może źle zareagować na ten barwnik. Barwnik jagua bazuje na soku z niedojrzałego soku. Także pomalowanie skóry jaguą można porównać z nałożeniem na skórę soku z cytryny. Jednym nie sprawi to problemu, podczas gdy skóra innych może źle zareagować. Dlatego jeśli korzystasz z jaguy pierwszy raz, zrób sobie na próbę mały wzorek w niewidocznym miejscu. Zobacz jak Twoja skóra reaguje.

Jak malować jaguą?

mieszkaniec amazonii wymalowany jaguą

Na ten temat napisałam szczegółowy osobny post, który przeczyta możesz tutaj "Jak malować jaguą?". Teraz napiszę tylko w skrócie, że po nałożeniu żelu zostawiamy go na skórze przez około 3 godziny. Ciemny żel zasycha. W tym czasie nie wolno wystawiać się na mocne słońce ani moczyć miejsca. Po upływie 3 godzin zmywamy zaschnięty żel letnią wodą z mydłem. I teraz niespodzianka. Wzór zniknął! Czyżby cała nasza misterna praca poszła na marne? Żel miał intensywny ciemny kolor, a po zmyciu na skórze nie widać praktycznie nic! Nie panikujcie. Tak ma być. Jak pisałam wyżej to jest przecież magiczny tatuaż. Poczekajcie godzinkę i zauważycie jak kolor będzie stopniowo pojawiać się na skórze. Do uzyskania pełni koloru musicie poczekać ok. 12 – 24 godzin.

Aa i jeszcze jedno. To normalne , że kolor będzie najintensywniejszy na dłoniach i stopach. Tutaj barwa może być nawet prawie czarna. Natomiast im dalej od palców, tym kolor będzie jaśniejszy i bardziej błękitny.

Ile czasu jagua utrzymuje się na skórze?

Średnio około 7-14 dni. Jak pielgenować jaguę przeczytasz we wspomnianym już poście "Jak malować jaguą?".

Wydaje mi się, że teraz wiesz już wystarczająco dużo na temat tajemniczej jaguy. Nie pozstajć nic innego jak wziąć się do roboty i zrobić sobie magiczny tatuaż. Zapraszam do sklepu Mehendi Masala gdzie znajdziesz żel jagua, jaguę w proszku do samodzielnego wymieszania oraz zestawy Jagua Mini oraz Masala Box. Zapraszam na przygodę z jaguą!

Udostępnij post

Autor

mehendi masala kontakt

Mehendi oznacza sztukę ozdabiania ciała naturalną henną, Masala oznacza mieszankę. Mehendi Masala, to ja Agata, co maluje indyjską henną na polskiej skórze. Moja przyjaźń z henną trwa już 8 lat,a od ponad pięciu lat maluję henną profesjonalnie. Tak, tak, należę do tych szczęśliwców, którzy robią to co lubią. Moja pasja stała się pracą. Praca jest moją pasją. Lubię ją i rozwijam się cały czas. Więcej o mnie

Nowość

Kurs malowania henną online

Poznaj sztukę mehendi od podstaw pod okiem specjalisty

Sprawdź ofertę

Sklep z naturalną henną i jaguą

W sklepie znajdziesz najwyższej jakości hennę indyjską. Produkty z henny naturalnej oraz barwnika jagua. Gotowe rożki lub zestawy do samodzielnego wykonania rożków.

Sprawdź ofertę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *