Henna

Henna to roślina z której wykonuję pastę do mehendi. Aby ułatwić Wam decyzję o wykonaniu henny oraz o zaplanowaniu czasu jaki trzeba na nią poświęcić, postaram się odpowiedzieć tu na kilka najczęściej zadawanych pytań. Jeśli macie inne pytania, z przyjemnością postaram się na nie odpowiedzieć. Proszę pisać na agata.wojt@gmail.com

Henna to roślina o nazwie Lawsonia Inermis. Rośnie w gorącym i suchym klimacie regionów Indii, Pakistanu, Półwyspu Arabskiego i Afryki Północnej. Ja używam henny indyjskiej, tzw. Raj henna. LIście oraz łodygi rośliny zawierają w sobie naturalny barwnik, tzw. Lawson. To właśnie dzięki zawartości lawsonu henna barwi skórę, włosy, wełnę. Wysuszoną sproszkowaną roślinę mieszam z innymi naturalnymi składnikami otrzymując pastę, którą wykonuję wzory mehendi

Pasta to mieszanka sproszkowanej henny (lawsonia inermis), wody, olejków eterycznych lawendowego (Lavandula Angustifolia) oraz eukaliptusowego (eucalyptus globulus) oraz dodatku curu.

Henna naturalna nie jest alergenem. Nie uczula. Ma właściwości prozdrowotne – antyseptyczne, przeciwgrzybiczne oraz jest naturalnym filtrem UV. Jeśli jednak obawiasz się reakcji alergicznej na hennę lub któryś ze składników pasty z henny umów się ze mną na spotkanie w celu zrobienie próby alergicznej.

Henna barwi skórę na czas 7-14 dni. Przez pierwsze 7 dni zabarwienie jest intensywne i wygląda najlepiej. W drugim tygodniu zaczyna stopniowo ścierać się i po ok. 14 dniach całkowice schodzi ze skóry nie pozostawiając żadnych śladów

Henna zabarwia naskórek , czyli zewnętrzną warstwę skóry. Wraz z naskórkiem schodzi. Barwnik nie wchodzi w głębsze warstwy skóry.

Kolory henny zaczynają się ciemnopomarańczowego do ciemnobrązowego, brunatnego.

Po zdjęciu hennowej pasty początkowe zabarwienie skóry ma kolor jasnopomarańczowy. Barwnikl stopniowo utlenia się na skórze uzyskując ciemniejsze kolor po ok. 24 godzinach od nałożenia pasty na skórę. Najładniejszy, najintensywniejszy kolor wzór ma po ok. 48 godzinach od nałożenia pasty

To zależy od szczegółowości oraz wielkości wzoru , a także od wielkości malowanej powierzchni, czyli np. Szerokości Twojej ręki. Zajrzyj do cennika. Tam zorientujesz się ile orientacyjnie zajmuje malowanie wzorów

Około 20-30 minut w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.

 • Na początku ustalamy jaki wzór Cię interesuje, jakiej wielkości i gdzie na ciele. Malowane miejsce musi być odsłonięte i gładkie. Delikatne damskie owłosienie na rękach nie stanowi problemu. Ale męskie owłosienie już tak (trzeba miejsce ogolić).
 • Do wzorów mehendi nie przygotowuję wczesniejszych projektów, szablonów. Mehendi wykonuję na żywo / freehand.
 • Po nałożeniu, pasta na skórze musi zaschnąć ok. 20 minut. Przez ten czas trzeba uważać by nic się nie rozmazało.
 • Zachniętą skorupkę zabezpieczam plastrami.
 • Staraj się trzymać skorupę na skórze ok. 5-10 godzin. Im dłużej, tym zabarwienie będzie mocniejsze
 • Gdy skorupa jest na skórze, miejsca nie wolno moczyć. Jesli zapomnisz i zamoczysz miejsce gdzie jest hennowa zaschnięta pasta, szybko zmyj pastę ze skóry.
 • Po zdjęciu pasty na skórze pozostaje pomarańczowe zabarwienie, które stopniowo ciemnieje do koloru brązowego
 • Zabarwienie ciemnieje przez pierwsze 24-48 godzin.

Na białych materiałach może zostawić delikatny ślad.

Nie, nie boli. Co najwyżej może troszkę łaskocze 😉

Mehendi to sztuka zdobienia ciała henną. Jest to tradycja kultywowana w Indiach i Pakistanie, na Półwyspie Arabskim oraz w Północnej Afryce. Mehendi tradycyjnie wykonuje się Pannie Młodej na dzień przed ślubem. Kobiety malują się też henną z innych okazji.

Różnie. Czasami mogę umówić się z dnia na dzień, a w sezonie (czerwiec-wrzesień) lepiej jest umówić się z wyprzedzeniem. Jeśli zależy Ci na konkretnym terminie, napisz do mnie na 30 dni wcześniej by mieć pewność rezerwacji terminu.

Stacjonuję w Warszawie. Na malowanie zapraszam do siebie. Mogę też dojechać do Ciebie za dodatkową opłatą. Podróżuję też po całej Polsce.

Na wizyty indywidualne umawiam się zazwyczaj od poniedziałku do piątku od rana do ok. 18/19. Wieczory zostawiam dla siebie. Nie dzwoń do mnie proszę po 21:00. Na mejle staram się odpowiedź jak najszybciej. W soboty zazwyczaj prowadzę warsztaty i biorę udział w różnych wydarzeniach. Niedziele zostawiam dla siebie. W niedzielę telefon mam wyłączony.

 • Przede wszystkim zaschniętą pastę z henny należy trzymać na skórze jak najdłużej
 • Przez pierwsze 24 godziny jak i potem unikaj moczenia pomalowanego miejsca
 • Nie trzyj , nie mocz, nie rób peelingu
 • Natłuszczaj pomalowane miejsce dwa razy dziennie (krem , oliwka, olej kokosowy)
 • Unikaj pocenia się, basenu, słonej wody, piasku (piasek to bardzo skuteczny peeling, który usuwa naskórek a wraz z nim hennę)

Tak. Jak najbardziej. Lawsonia jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Także miejsce pod hennowym wzorem nie opali się pozostawiając jaśniejszy ślad na skórze (efekt widoczny gdy henna już zejdzie

Wzór na życzenie

 • Wyślij mi na adres agata.wojt@gmail.com grafikę ze wzorem o który pytasz
 • Nie wysyłaj mi zdjęcia, tylko grafikę
 • Poprosze o wzór w dobrej rozdzielczości
 • Podaj dokładne wymiary w jakich chcesz mieć wzór na ciele (wystarczy wysokość w centymetrach)
Wykonuję te wzory, które są zbliżone do stylu w którym ja maluję lub takie, którym wiem że podołam. Wyślij mi wzór, odpowiem czy mogę go zrobić.
Tak. Jak poprzednio, wyślij mi wzór o jaki chodzi _ wymiary w centymetrach i położenie na ciele.

Oferta

Skontaktuj się ze mną

Masz pytania dotyczące oferty? Chcesz umowić się na spotkanie? Masz propozycje współpracy? Napisz, lub zadzwoń